VII Piknik 2017 "Postaw na Rodzinę"

Data publikacji:2017-06-26

Tomaszów Mazowiecki jak wiele innych gmin w Polsce po raz siódmy zaangażował się w ogólnopolską kampanię pod hasłem " Postaw na rodzinę"- Krakowskiej Akademii Profilaktyki oraz po raz kolejny bierze udział w działaniach w ramach programu „Inicjowanie i wsparcie działań dla osób uzależnionych i ich bliskich w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej w ramach KIS”. Dzięki kampanii oraz w ramach programu przekazujemy ważne informacje profilaktyczne rodzinom, nauczycielom, uczniom. Realizujemy działania prorodzinne.

Organizowany piknik ma na celu kształtowanie właściwych relacji w rodzinie i pozytywnych wzorców.

Zorganizowany piknik w dniu 22.06.2017r. na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Cekanowska 5 miał na celu promowanie tej kampanii.

Głównym organizatorem był MOPS przy współudziale:

- Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim – Wydział Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia, ul. I. Mościckiego 3;

- Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe;

Do udziału w pikniku zostało zaproszonych 75 rodzin (w tym 168 dzieci), dotkniętych problemem:

bezradności w sprawach opiekuńczo - wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego – rodzina niepełna – rodzina wielodzietna oraz przemocy w rodzinie.

Piknik poprzedził cykl warsztatów z rodzicami (w każdą środę w miesiącu czerwcu), które prowadzili psycholodzy zatrudnieni w MOPS.
Tematy warsztatów:
I.       „PRZYCZYNY UŻYWANIA PRZEZ MŁODZIEŻ SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH”;

II.      „POZYTYWNE RELACJE RODZINNE JAKO CZYNNIK CHRONIĄCY MŁODZIEŻ PRZED UŻYWANIEM SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH”.

III.      OPIERANIE SIĘ PRESJI GRUPY – KSZTAŁTOWANIE POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I ASERTYWNOŚCI U MŁODZIEŻY

IV.      RADZENIE SOBIE Z NEGATYWNYMI EMOCJAMI I STRESEM

 

Piknik rozpoczął  się od zabaw i konkursów integrujących dla dzieci i rodziców  za udział w których uczestnicy zostali obdarowani upominkami, kolejną atrakcją imprezy był występ zespołu tanecznego „IMPET” oraz występy wokalne młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe, zabawę uatrakcyjniły fantastyczne zjeżdżalnie i fotobudka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska: „skarpetkowych maskotek” i zakładek, stanowisko z watą cukrową i popcornem. Pracownicy MOPS aktywnie uczestniczyli we wspólnej zabawie oraz zapewniali obsługę techniczną pikniku.

Na zakończenie pikniku wszystkie przybyłe dzieci zostały obdarowane upominkami.

Nad sprawnym przebiegiem zabaw i konkursów czuwali pracownicy oraz koordynator KIS Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Dzięki uprzejmości firm:

  • Firma Cukiernicza " Birski"
  • Cukiernia "Mazurek"
  • Zakład Produkcyjny "Frito Lay"
  • Firma „Ice – Full”
  • Piekarnia Szymańscy
  • Deko Smaku

które nieodpłatnie przekazały swoje wyroby, zaproszone osoby na piknik miały zapewniony poczęstunek.

Ponadto:

  • F.H.U. " JARKPOL"
  • Hurtownia METEORA
  • Hurtownia PINOKIO

zapewniły upominki dla dzieci i rodziców.

Rozradowanie, dobry nastrój i uśmiech oraz aktywność i zaangażowanie zarówno dzieci jak i rodziców, świadczy o triumfie zorganizowanego przez MOPS pikniku. Ilość przybyłych rodzin i dzieci oraz pozytywny odbiór zachęca do dalszego propagowania takiego właśnie wizerunku Ośrodka oraz udziału w kolejnych edycjach kampanii „Postaw na Rodzinę” oraz programu „Inicjowanie i wsparcie działań dla osób uzależnionych i ich bliskich w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej w ramach KIS”.