Archiwum 2014

  • Wigilia 2014

    18 grudnia 2014r. to druga już Wigilia w Naszym Domu; tym razem w całości przygotowana przez mieszkańców i pracowników. Łatwo nie było, ale się udało. Stół był piękny i zasobny w jadło przeróżne. Zawitała dyrekcja MOPSu, pani kierownik działu pomocy środowiskowej, pracownik socjalny i nasz opiekun duchowny ks. Edward Wieczorek.

  • Odwiedziny młodzieży z gimnazjum nr 3 pod opieką pani Marzeny Zwolskiej

    Zwyczajem już jest, że w okresie przedświątecznym odwiedzają DDP życzliwe seniorom placówki. 16 grudnia zawitała do nas młodzież gimnazjum nr 3 pod opieką pani Marzeny Zwolskiej. Od rana krzątali się seniorzy by przywitać dzieciaki piękną choinką ozdobioną „ wyrobami artystycznymi” wykonywanymi na terapii pod kierownictwem pomysłowej terapeutki K. Stefańskiej. Liczna grupa młodzieży zaprezentowała przegląd muzycznowokalny; popłynęły kolędy grane na gitarach, klawiszach, wyśpiewane m. in. przez uzdolnioną kandydatkę do miejskiego konkursu na najpiękniejszą pastorałkę.

  • 13 listopada po raz kolejny odwiedziły DDP dzieciaczki z przedszkola „ Promyczek”.

    13 listopada po raz kolejny odwiedziły DDP dzieciaczki z przedszkola „ Promyczek”. Tematem ich programu artystycznego była jesień. Utalentowana opiekunka Dominika Zając połączyła muzykę, ruch i słowo oddając urok i barwy złotej jesieni. Dominował kolor złoty; dzieci miały podkoszulki tego koloru z firmowym nadrukiem przedszkola. Występ zakończyły wręczeniem każdemu z uczestników spotkania wykonanej przez siebie pracy plastycznej z jesienią w tle. Były to – kolorowe, jesienne drzewa. Dziękujemy i do zobaczenia w okresie świątecznym.

  • Wykonanie najdłuższego łańcucha na choinkę

    09 grudnia zaprzyjaźniona grupa najstarszych przedszkolaków z przedszkola nr 2 im. M. Kownackiej przywędrowała do DDP w celu wspólnego wykonania „najdłuższego na świecie” łańcucha na choinkę.

  • Dzień Seniora w Domu Dziennego Pobytu

    O godzinie 11.00, 14 listopada 2014 roku z okazji Dnia Seniora wypełniła się po brzegi sala konferencyjna MBP na Placu Kościuszki. W sali wystawowej czekały na gości prace plastyczne wykonane różnymi technikami przez seniorów, udostępnione zwiedzającym już od 4 listopada 2014 roku. Na sztalugach zachęcały do oglądania do barwne zdjęcia dokumentujące różnorodne działania DDP w trosce o kondycje uczestników. Obecnych na spotkaniu powitała dyrektorka MBP – Ewa Adamska, dyrektorka MOPS-u – Jolanta Szustorowska i prezydent Waldemar Wendrowski.

    Muzycznie uraczyła wszystkich „rockiem dla seniorów” „Kapela Spod Dębu” z Mzurek k. Piotrkowa. Marek Doleciński, organizator corocznego ogólnopolskiego festiwalu kapel podwórkowych w Piotrkowie dotrzymał słowa. Dziękujemy! Seniorki Zofia Pociejkin i Barbara Brzezińska odczytały przygotowane wiersze. Potem było wspólne oglądanie wystawy, częstowanie się słodkościami i miłe rozmowy puentowane niepodważalnym – Senior potrafi...

  • Biesiada senioralna

    Biesiada senioralna
    W dniu 07.11.2014r. O.K. „Tkacz” zorganizował coroczną „Biesiadę Senioralną” dla osób starszych naszego miasta.
     

  • Zaproszenie na wystawę "Senior potrafi"

    Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Dziennego Pobytu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na wystawę i finisaż "Senior potrafi". Szczegóły na zamieszczonym plakacie.

  • „Seniorzy seniorom – prozą, poezją i śpiewem”

    W czwartek 23 października w bardzo poetycki i klimatyczny sposób przypominaliśmy sobie w Domu Dziennego Pobytu o zbliżającym się Dniu Seniora. Gościliśmy grupę artystyczną NAZAwołanie, która jak zwykle pokazała nam bardzo ciekawy program. Znane i doceniane w Tomaszowie ( oraz różnych częściach Polski) recytatorki : Elżbieta Ołubek i Barbara Skawińska zaprezentowały fragmenty poezji i prozy mówiącej o urokach i przywarach „jesieni życia”. Natomiast pan Mieczysław Kincel - uczestnik zajęć chóru Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewał kilka piosenek o miłości, która w każdym wieku potrafi dać ludziom zarówno poczucie tęsknoty jak i szczęścia. Nasi uczestnicy zajęć w DDP słuchali w skupieniu,a czasem w radosnym lub melancholijnym poruszeniu.


    Po prezentacji jak zwykle nastąpił skromny poczęstunek, podczas którego artyści i widownia mogli się lepiej poznać, wspólnie pośpiewać, pośmiać się i porozmawiać.

  • Powitanie Jesieni

    Początek października to początek jesieni. Jest więc pretekst do powitania tej pięknej pory roku. W związku z tym 3 października ekipa uczestników Domu Dziennego Pobytu z werwą i animuszem wyśpiewywała różnorakie przeboje o jesieni ( i nie tylko :-)) przy akompaniamencie gitary. Przygrywała nam znana i zaprzyjaźniona z nami instruktorka z klubu XXV Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku – Magdalena Jarosińska -  Kuik („świeżo upieczona” harcmistrz ZHP). Przy wspólnym śpiewaniu dobra energiai humor nie opuszczały nas ani na chwilę zwłaszcza, że był to również  Dzień Uśmiechu.

  • DDP odwiedziła Blandyna Anna Firuta

    12 września 2014 odwiedziła nasz Dom Blandyna Anna Firuta – autorka obrazów które zdobić będą nasze wnętrze do połowy października br. Portrety, pejzaże w oleju wykonane w zgodzie z realistycznym impresjonizmem bardzo przypadły do gustu uczestnikom DDP.

    Przy nich się wypoczywa ... to najczęściej padające oceny, co niewątpliwie jest nagrodą dla autorki.

    Pani Blandyna maluje od zawsze, swój warsztat wypracowała sama i doprowadziła do perfekcji. Wystawiać zaczęła w 2006 roku. Uczestniczyła w wielu konkursach i plenerach malarskich. Jej obrazy zdobią ściany wielu domów w kraju i za granicą. W 2011 r. w trakcie Dożynek Prezydenckich w Spale pastele „ Kościół w Spale jesienią” i „ Kościół w Spale zimą” zostały przekazane Parze Prezydenckiej.

    Nam też przekazała jeden ze swoich obrazów - „ Droga w lesie” . Dziękujemy!

  • Urodziny Aleksandra

    9 września 2014 roku miała miejsce w DDP wyjątkowa uroczystość – jeden z uczestników skończył … 80 lat! W przeddzień w sali telewizyjnej zaistniała nowa wystawa – obrazy Blandyny, Anny Firuty – członka tomaszowskiego SAP. Jubilat, adwokat w stanie spoczynku, Aleksander Matysiak został hojnie obdarowany. Otrzymał bukiet od uczestników DDP wraz z „ Topografią myślenia” prozą Joanny Kulmowej, bukiet od obecnej na uroczystości Dyrekcji MOPS-u i tort z akcentem marynistycznym własnoręcznie wykonanym przez terapeutkę ( jubilat wiele czasu spędził w Szczecinie). Było bardzo słodko, bardzo wesoło a sam jubilat nie krył wzruszenia.

  • Przegląd Twórczości Senioralnej

    28 sierpnia 2014r. w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach projektu „ Wczasy w sercu miasta” odbył się I Przegląd Twórczości Senioralnej. W przeglądzie udział wzięli seniorzy z Tomaszowskiego Uniwersytetu Wieku, Klubu Seniora „ Słoneczna Jedynka” i Domu Dziennego Pobytu.

    Były popisy oratorskie, wokalne nagradzane gromkimi brawami w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej MOK-u.

    Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się wystawa malarstwa przygotowana przez DDP i rękodzieła „Słonecznej Jedynki”.

    Bardzo liczna była reprezentacja z DDP. Doceniony został talent i efekty półtora rocznej twórczej pracy uczestników tego Domu. Najaktywniejsi zostali obdarowani słodkimi koszyczkami i podziękowaniami przez wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej – Krystynę Wilk.

  • „Pejzaż jesienny – 25-26.09.2014r.”

    25-26.09.2014r. – impreza dla seniorów pod hasłem: „Pejzaż jesienny” – klub seniora „Słoneczna Jedynka” i Dom Dziennego Pobytu działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowały dwudniową imprezę dla seniorów. W ramach programu w dniu 25.09.2014r. odbyło się ognisko dla seniorów na przystani OSiR, podczas którego zaproponowano przybyłym gościom wiele atrakcji kulturalno- oświatowych: występ zespołu ludowego „Sami Swoi”, występ zespołu muzycznego „Romans”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – oddział Tomaszów Maz. udzieliło bezpłatnych porad, pomiarów ciśnienia oraz pomiaru cukru we krwi, ponadto farmaceutki z Apteki „Cefarm” udzielały bezpłatnych porad farmakologicznych.

    Spotkanie uatrakcyjniła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 z klas fryzjerskiej, fotograficznej i plastycznej, która zaprezentowała swoje umiejętności wykonując fryzury, szkice, portrety i fotografie imprezy. Ciekawą atrakcją była wizyta patrolu policji konnej oraz poczęstunek firm gastronomicznych, które przygotowały przepyszny bigos i grochówkę. Kolejnym etap imprezy odbył się w dniu 26.09.2014r. w Galerii „Arkady” - wernisaż prac młodzieży z Z.S.P nr 6, kompozycji jesiennych wykonanych przez seniorów oraz koncert młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim,  który zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Pan Rafał Zagozdon. Bogatą twórczo imprezę uatrakcyjnił słodki poczęstunek.

    Pejzaż jesienny” to impreza lokalna, której celem jest integracja społeczna osób starszych, stymulowanie aktywności seniorów, pobudzanie aktywności kulturowej i rozrywkowej.

  • Zaproszenie na Pejzaż Jesienny

  • Łodzianie u nas

    26 sierpnia o godzinie 9:30 przybyła  Naszego Domu grupa 30 osób z zaprzyjaźnionego najstarszego DDP  w Łodzi z ul. Senatorskiej 4.
    Program spotkania był  bogaty, ale niesprzyjająca aura zmusiła nas do znaczącej korekty.
    Najpierw były powitalne serdeczności, potem słodki poczęstunek w trakcie którego personel Domu zaprezentował podejmowane działania, efekty półtora rocznej wspólnej pracy i zabawy.
    Potem krótkie zwiedzanie pomieszczeń... miło, przytulnie, a ten ogród … padały ciągle słowa gości.
    Niestety w strugach deszczu ruszyliśmy do Grot Nagórzyckich. Zainteresowanie podziemną kopalnią piasku szklarskiego, unikalnym w skali światowej produktem turystycznym było ogromne.
    Następnym zwiedzanym obiektem był Zalew Sulejowski. Możliwy był tylko krótki spacer po jego koronie i kilka słów o priorytetowej w latach 70-tych budowie, która trwała tylko 3 lata.
    W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Smardzewicach by obejrzeć Sanktuarium św. Anny z XVII wieku. Chwila wyciszenia i dalej w drogę, bo padało solidnie nie było już chętnych do zwiedzania Skansenu Rzeki Pilicy, Niebieskich Źródeł.
    Dopiero na pożegnanie, około godz.15:00 przestał padać deszcz, ale nastroje były słoneczne przez cały czas spotkania.
    Do zobaczenia !

  • Wędrówka na przystań

    "Iść, ciągle iść w stronę słońca..." słowa tej piosenki przyświecały nam przez cały czas.
    I tak 21 sierpnia sprawna grupa seniorek, uczestniczek zajęć w Domu Dziennego Pobytu wraz z terapeutką wybrała się na dalszy spacer. Celem naszej wędrówki była Przystań nad Pilicą gdzie w towarzystwie śpiewających ptaków mogłyśmy pooddychać świeżym powietrzem i odpocząć od zgiełku miasta. Pogoda tego dnia była wymarzona, wprost na zamówienie.
    Pierwszym etapem był dojazd autobusem MZK do Brzustówki.

    W drugiej części naszej wędrówki była „Przystań” Ośrodka Sportu i Rekreacji, przystań kajakowa Młodzieżowego Domu Kultury w Tomaszowie Maz., odwiedziłyśmy  także konie i sprawdziłyśmy jak wygląda piękna plaża przylegająca do dawniejszej przystani wistomowskiej … i przypomniały się wszystkim stare dobre czasy.
    Zmęczone ale niesamowicie zadowolone wróciłyśmy brzegiem Pilicy do Brzustówki skąd autobusami dojechałyśmy do DDP na pyszny obiad.
    To był pęknie spędzony dzień.

  • DZIEŃ WŁÓCZYKIJA

    23 lipca bieżącego roku grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu wybrała się na spacer by uczcić „Dzień Włóczykija”. Jak wiadomo każdy pretekst by się poruszać jest dobry, tak też i my wyruszyliśmy.
    Piękną środą 10-osobowa grupa wraz z terapeutką odwiedziła zakamarek Tomaszowa, w którym dawno ich nie było – Rezerwat Niebieskie Źródła. Pogoda wymarzona na włóczęgę, a i miejsce zacne...

    Pierwszy etap podróży zrealizowany został za pomocą autobusu MZK, który dowiózł nas do samej Brzustówki. Następnie przeprawa przez most i jesteśmy. Rezerwat przywitał wszystkich soczystą zielenią drzew, śpiewem ptaków, zapachem ziół i kwiatów. Zacienioną alejką nasycając wszystkie zmysły dobrościami jakie daje nam natura dotarliśmy spokojnym krokiem do wywierzyska osiągając cel wędrówki. A tam... pan łabądź z rodziną wypłynęli na letni spacer, panie kaczki o czymś głośno dyskutowały, a my zastanawialiśmy się czy aby ktoś nie pomylił się nadając temu miejscu nazwę „Niebieskie Źródła”.
    I nagle nasze rozważania przerwały pomruki przechodzącej niedaleko burzy. To już czas na powrót... Na szczęście zasłużyliśmy na to by „Dzień Włóczykija” - dzień w samym środku wakacji uczcić jak należy.

  • Wyprawa Do Muzeum i Bibloteki

    22 lipca grupa uczestników DDP pojechała do tomaszowskiego Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. W obudwu salach wystawiane były prace członków SAP-u – Stanisława i Arkadiusza Wasilewskich – ojca i tragicznie zmarłego rok temu syna.
    Było na co popatrzeć. Obydwu artystów połączyła pasja do realistycznego przekazu szeroko pojętej natury. Sceny batalistyczne, myślistwo (poprawne kopie), „portrety” zwierząt – zwłaszcza koni, ale także pejzaże starej wsi, okolic Tomaszowa, kwiaty. Dorobek imponujący, nalent niewątpliwy, stąd liczna rzesza miłośników twórczości artystycznej ojca i syna.
        

    W drodze powrotnej wdepnęliśmy do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. A tam też wystawa SAP-u, ale jakże inna od dotychczasowych. Swoje prace prezentują: Małgorzata Skibińska i Maria Niemczyk – mieszkanki Piotrkowa Trybunalskiego. Obejrzeliśmy artystyczne rękodzieła bliskie techniki stosowanej na zajęciach terapii manualnej w DDP.

    Maria Niemczyk za pośrednictwem tkaniny przekazuje swoje spojrzenie na świat ( patchwork, aplikacja, szydełkowanie, filcowanie, tkactwo ).
    Małgorzata Skibińska techniką kolażu ilustruje podania, baśnie, np. „Legendę o napadzie tatarskim na Piotrków”.
    Obydwie wystawy trzeba obejrzeć, zachęcamy !

  • Z wizytą u Naszych " nowych" przyjaciół w Domu Dziennego Pobytu w Łodzi

    25 czerwca br. o godzinie 9.00 uczestnicy DDP w liczbie 15 osób wyruszyli  na wycieczkę do Łodzi. W planie były odwiedziny zaprzyjaźnionego DDP na ul. Senatorskiej 4 i spacer po ciekawych miejscach w mieście Łodzi. Zaczęliśmy od Parku Źródliska na tzw. Księżym Młynie – terenie należącym na przełomie XIX i XX w. do fabrykanta Scheiblera. Potem zawitaliśmy do DDP.

    W bardzo serdecznej atmosferze zapoznaliśmy się z uczestnikami Domu, funkcjonowaniem placówki a wszystko przy kawie, herbacie i słodkościach.
    Na koniec było wspólne śpiewanie przy akompaniamencie zdolnego muzyka i zaproszenie na jeden „ dzień do Tomaszowa „.
    Etap następny wycieczki to łódzka palmiarnia. Nasyceni egzotyką, po krótkim odpoczynku w ogrodzie palmiarni udaliśmy się do Muzeum Sztuki w Łodzi, do pałacu łódzkiego fabrykanta. Przewodniczka przybliżyła nam  rodziny Herbstów i Scheiblerów oprowadzając po pałacowych wnętrzach. Pomieszczenia utrzymane są w stylu epoki w której żyli fabrykanci. Ten pałacowy kalejdoskop stylów zrobił na wszystkich ogromne wrażenie a przy okazji pogłębiliśmy trochę wiedzę o dawnej fabrycznej Łodzi – Ziemi Obiecanej. W Tomaszowie, też ongiś Ziemi Obiecanej choć innych fabrykantów zjawiliśmy się o godzinie 15.30.

  • Śpiewanie przy gitarze po raz wtóry.

    ak ustaliliśmy w społeczności uczestników naszego Domu Dziennego Pobytu - śpiewać lubimy – a zwłaszcza przy akompaniamencie gitary. Tak więc zaprzyjaźniona z nami instruktorka z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku – Magdalena Jarosińska – Kuik znów pojawiła się u nas by przypomnieć nam jak to miło wyrażać swą radość życia we wspólnym muzykowaniu. Było to bowiem nie tylko wykonywanie piosenek. Słuchaliśmy dźwięków gitary odgadując co moglibyśmy przy tych akordach zaśpiewać. Próbowaliśmy również wzbogacać akompaniament używając instrumentów Orffa... Tu wprawdzie „zaczynały się schody”, ale... zabawa i tak była przednia.

  • Promyczki w DDP

    Rankiem 30 maja br zawitała do DDP grupa dzieciaków z Przedszkola „ Promyczek”Sześciolatki - „Tygryski” zaprezentowały program słowno-muzyczny z okazji Dnia Mamy i Taty.Hasłem spotkania było piękne stwierdzenie - „Cudownych Rodziców mam”. 12 dzieciaków pod kierownictwem Dominiki Zając i Anny Musialik po raz kolejny udowodniło, że są bardzo utalentowaną gromadką. Seniorzy podziękowali brawami małym artystom a pracownicy DDP zadbali o słodki poczęstunek. Ze wzruszeniem stwierdziła Dominika Zając, że trudno jej będzie rozstawać się z „Tygryskami”. My życzymy „Tygryskom” radosnego startu w szkolnej ławce i za miłe chwile dziękujemy!

  • NAZAwołanie w DDP

    Temat uczuć, emocji i relacji zaciekawiać może w każdym wieku. Ale uznaliśmy, że maj to najlepszy moment, żeby o miłości gadać, gadać..., ale też słuchać, słuchać... We wtorek 20 maja gościły w naszym Domu artystki z grupy  artystycznej „NAZAwołanie” – panie: Elżbieta Ołubek i Barbara Skawińska- laureatki wielu konkursów teatralnych i recytatorskich.

    W prezentowanych tekstach poetyckich, w sposób dowcipny i ekspresyjny mówiły o różnych aspektach  miłości, tęsknoty i zazdrości. Przeważały klimaty pogodne i optymistyczne co wprawiło naszych widzów i słuchaczy w dobry nastrój. Po części artystycznej nie było końca wspominkom i opowieściom jak to u nich bywało w sprawach gorących uczuć
    i relacji...:-).

  • Śpiewanie przy akompaniamencie gitary

    W piątek 9 maja uczestnicy zajęć Domu Dziennego Pobytu mieli okazję gościć „dziewczynę z gitarą” - Magdalenę Jarosińską – Kuik – instruktorkę ZHP, znaną animatorkę  kultury (Klub Garnizonowy w Nowym Glinniku). Trzeba przyznać, że Dzień Zwycięstwa uczciliśmy z fantazją wyśpiewując mnóstwo piosenek o tematyce harcerskiej, patriotycznej i innej - różnorodnej. Dźwięki gitary przypomniały wszystkim uczestnikom klimat spotkań przy ognisku.

    Widać było po reakcjach, że wspomnienia z młodych lat przywołały radość i beztroski nastrój, a czasem nawet wzruszenie. Uczestnicy śpiewali więc ile sił w płucach przywołując z pamięci zaskakująco łatwo teksty   wielu, wielu piosenek.  

  • Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu w Bibliotece i Muzeum

    29 kwietnia 2014r. korzystając ze słonecznej pogody grupa 14 uczestników DDP udała się do centrum miasta, by obejrzeć dwie aktualne wystawy czasowe. Ciekawy spacer wzdłuż doliny Pilicy umożliwiała nam wystawa fotografii Zygmunta Dziedzińskaiego pt. „ Dolina Rzeki Pilicy od źródeł do ujścia” prezentowana w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

    Wystawa druga, w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. „ Święty Jan Paweł II, Papież z Polski w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej i mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego” z pewnością utrwaliła emocje związane z faktem sprzed dwóch dni, tj. kanonizację Karola Wojtyły- Papieża Polaka. Na wystawie oprócz zbiorów Biblioteki można było obejrzeć książki, numizmaty, medale, zdjęcia, prace plastyczne i inne pamiątki tomaszowian związane z Ojcem Świętym. Obydwie wystawy choć różne tematycznie oglądane były z dużym zainteresowaniem. Posiłek obiedni po spacerze smakował  lepiej i …oby tak dalej.

  • 16 kwietnia 2014r. Wielkanoc w Domu Dziennego Pobytu

    16 kwietnia 2014r.- to data drugiego już śniadania wielkanocnego w Domu Dziennego Pobytu.Tym razem zostało ono przygotowane prawie w całości przez jego uczestników. Od początku kwietnia wrzało w sali terapii zajęciowej. Podczas zajęć prowadzonych  przez terapeutkę Karolinę Stefańską uczestniczki DDP tworzyły „ cuda „ - kolorowe jajka, elementy do kart świątecznych i stroiki. Panowie włączali się w prace organizacyjne.

    Kulinaria na świąteczny stół, oprócz zamówionego tradycyjnego białego barszczu , też były dziełem uczestników. Efekt końcowy bardzo wysoko został oceniony przez zaproszonych gości. Potrawy pobłogosławił nasz opiekun duchowy ks. Edward Wieczorek a miłe życzenia świąteczne przekazała  Pani Dyrektor MOPS-u Jolanta Szustorowska . Dziękujemy za możliwość uczestniczenia we wspólnym uroczystym przeżywania przesłania Świąt Wielkiej Nocy.

  • Przedszkolaki w Domu Dziennego Pobytu

    15.04.2014r. o godzinie 11.00 zjawiła się w DDP gromadka  dzieciaków z pobliskiego na dobre zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 2 im. M. Kownackiej.Sześciolatki z grupy „ Plastusie” pod opieką Doroty Klimczak i Iwony Krześlak zaprezentowały program słowno-muzyczny nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Był sympatyczny zajączek, koszyczki z jajkami a przede wszystkim radosne buziaki ze wzruszeniem odbierane przez seniorów. Na koniec spotkania posypały się życzenia i każdy z uczestników otrzymał od dzieciaków kolorowe jajo od zarania symbol życia i nadziei. Dziękujemy.

  • Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu z Muzeum na kiermaszu Wielkanocnym

    11 kwietnia 2014 r.  grupa uczestników DDP o godzinie 12.30, po posiłku obiednim powędrowała do Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. A tam... sale wypełnione barwnymi rękodziełami twórców ludowych z Oddziału Piotrkowskiego STL w Tomaszowie Mazowieckim. Kolorowy zawrót głowy- XXVI Kiermasz Palm i Pisanek Wielkanocnych. Pisanki, palmy wycinanki, bukiety, hafty i ich twórcy z regionu rawsko-opoczyńskiego. Tym razem, bo to już drugi nasz udział w kiermaszu, wybraliśmy ostatnią godzinę jego otwarcia by uniknąć poruszania się w tłumie zainteresowanych. Drobne zakupy i tak się udały. Do zobaczenia za rok.

  • Wystawa w Muzeum pt. „Z żywym kurkiem po dyngusie”

    20.03.2014r. wszyscy sprawni uczestnicy DDP wybrali się na nową wystawę w tomaszowskim Muzeum pt. „Z żywym kurkiem po dyngusie”. Wystawa przybliżyła zwiedzającym zwyczaje i tradycję od zapustów przez Wielki Post i święta Wielkanocne z regionu rawsko-opoczyńskiego i brzezińskiego. Chodzenie od domu do domu z żywym kurkiem lub pasyjką to obrzędy prawie już nie praktykowane ale barwnie udokumentowane w tradycji ludowej.

    Kraszanki, pisanki, palmy mają przypisaną symbolikę jak i sposób ich wykonywania. I tak...kurek, kogut to symbol początku dnia, nadejścia światła, zmartwychwstania. Podstawa palmy czyli gałązki wierzby to symbol nieśmiertelności. Pokarmy w koszyku wielkanocnym też nie powinny być przypadkowe zanim zostaną na stół wielkanocny podane i z życzeniami dobra wszelkiego konsumowane. Warto było zapoznać się z tym co już prawie zapomniane.

  • Shirley Valentine w DDP

    1 kwietnia 2014r. „zawitała” do DDP Shirley Valentine. Wybrane fragmenty Wili Russel'a z wdziękiem wyrecytowała seniorka Elżbieta Ołubek. Zainteresowała całą naszą senioralną społeczność, co zdarza się nader rzadko. Pani Elżbieta to niewątpliwie odkrycie artystyczne w amatorskim ruchu seniorów. Jej sukcesy zaczęły się w 2012r.
    - Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Łodzi.
    Potem były następny :
    - Oświęcim – Konkurs „ Amor sprawił „
    - Piotrków Tryb. - Trybuna Teatru
    - Tomaszów Maz. - Teatralia – Złota Maska
    - Suwałki – Festiwal Monodramów – Grand Prix
    Jest otwarta na gościnne występy i z pewnością znowu do nas zawita z nowym repertuarem. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy i bardzo dziękujemy za Dzień Teatru w DDP.

  • Wiosna w Domu Dziennego Pobytu

    4 kwietnia 2014r. społeczność DDP postanowiła godnie powitać Wiosnę. O godzinie 10.00 pomaszerowaliśmy do pobliskiego Przedszkola nr 2 im. Marii Kownackiej. A tam...gromadka oczekujących nas dzieciaków ze starszej grupy „Słoneczko„ i kolorowy, słodki stół. Dzieci pod opieką Beaty Cieślik i Grażyny Krzemińskiej zaprezentowały radosny program o WIOŚNIE... Potem była wspólna zabawa z seniorami, a na koniec spotkania wszyscy zostali obdarowani słodkimi niespodziankami. Rozstaliśmy się z planami na następne spotkanie. W zdecydowanie wiosennych nastrojach o godzinie 12.00 zjawiliśmy się w swoim Domu.

  • Dzień Kobiet w Domu Dziennego Pobytu (2014)

    Dzień Kobiet – 7.03.2014r. w Domu Dziennego Pobytu był bardzo elegancki i radosny. Wszystkie Panie, szczególnie eleganckie tego dnia, otrzymały od Panów symbolicznego tulipana i słodki akcent w postaci czekolady marki Wedel. Zaprzyjaźniona z DDP kapela podwórkowa uraczyła wszystkich wiązanką popularnych melodii, które niektórych porwały do wstrzemięźliwych pląsów. W dobrych nastrojach minął ten wyjątkowy dzień, a kapela zapowiedziała odwiedziny w sezonie ogródkowym.

    Dziękujemy liderowi kapeli Jurkowi Rozpędkowi i do...usłyszenia.

  • Ostatki w Domu Dziennego Pobytu (2014)

    4 marca 2014r. mieliśmy w DDP tradycyjne ostatki. Na stołach pojawiły się racuchy przygotowane przez babcię Jadzię. Do stołu zaś kolejno przysiadały się przekomiczne postacie, czyli poprzebierani uczestnicy DDP wraz z kadrą i...zaczęła się długo trwająca śmiechoterapia. „ Przebierańcy „ wyruszyli także w miasto i odwiedzili MOPS, Urząd Miasta, Redakcję TiT. Z pewnością będzie co wspominać do następnych zapustów.

  • W DDP przedstawienie pt. "Wieczerza u Boryny"

    3 marca 2014r. o godzinie 11.00 rozpoczęło się w DDP przedstawienie pt. „ Wieczerza u Boryny „. Seniorzy z klubu seniora„ Słoneczna Jedynka „ pod przewodnictwem Pana Wojciecha Kuca przypomnieli naszym seniorom fragment „ Wesela „. Zostali bardzo ciepło przyjęci tym bardziej, że wśród artystów była uczestniczka DDP. Wspólna kawa, herbata, słodkości i śpiewy zakończyły spotkanie. Był to niewątpliwie pierwszy krok do dalszej ciekawej współpracy.

  • Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu wybrała się do kina Włókniarz na prelekcję dotyczącą raka jelita grubego

    27 lutego 2014r. grupa uczestników zajęć z Domu Dziennego Pobytu wybrała się do kina Włókniarz na prelekcję dotyczącą raka jelita grubego. „ Zabezpiecz tyły – rak jelita grubego „ taki tytuł nosił wykład pana dr n. med. Sławomira Glinkowskiego – specjalisty chirurga z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Uczestnicy w przystępnej formie uzyskali wiedzę na temat profilaktyki, leczenia a także wsparcia dla osób chorych na ten rodzaj raka, który jest drugim najczęściej diagnozowanym typem raka. Pełna sala ludzi w różnym wieku świadczy o tym, że temat zaproponowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tomaszowie Maz. jest niezwykle ważny a prelekcje dotyczące profilaktyki przyczynią się do większej troski o swoje zdrowie.

  • Dzień Babci i Dziadka (2014)

    W ramach współpracy z tomaszowskimi placówkami wychowania przedszkolnego dnia 21.02.2014r. po raz kolejny zawitały do Domu Dziennego Pobytu dzieciaki z Przedszkola nr 2 im. Marii Kownackiej. Pod opieką p. Beaty Cieślik 19 maluchów wyrecytowało i wyśpiewało program pt. „Babci i Dziadkowi” . Wzruszone babcie nagrodziły maluchów gromkimi brawami a babcia Jadzia Kowalik uraczyła wszystkich przygotowanymi przez siebie faworkami. Następne spotkanie obiecały przedszkolaki na powitanie wiosny. Dziękujemy i z radością będziemy ich oczekiwać tak jak i wiosny.

  • Pani Jolanta Kwaśniewska z wizytą w Domu Dziennego Pobytu

    18 lutego 2014 roku zawitała do Domu Dziennego Pobytu prezydentowa Pani Jolanta Kwaśniewska – założycielka fundacji „ Porozumienie Bez Barier „. Towarzyszyli jej członek zarządu Fundacji Krzysztof Berzyński, przedstawicielki firmy Polpharma i prezydent naszego miasta – Rafał Zagozdon. Fundacja Pani Prezydentowej ma w zadaniach m. in. wspieranie seniorów stąd zainteresowanie funkcjonowaniem naszego Domu. Rzeczywiście bez barier porozumiała się Pani Jolanta z uczestnikami prowadząc ciepłe rozmowy ze wszystkimi, zaprosiła też do stolicy. Od uczestników otrzymała obraz wykonany na terapii a bukiet czerwonych róż wręczyła jej Pani Dyrektor MOPS-u Jolanta Szustorowską. Była to miła i dobrze wróżąca niespodzianka.

  • Mały jubileusz - minął jeden rok

    11 lutego 2013 roku zaczął funkcjonować pierwszy w Tomaszowie Maz. Dom Dziennego Pobytu dla seniorów. Uczestnicy Domu i personel postanowili miło ten fakt przypomnieć. I tak w Dniu Świętego Walentego – 14.02.2014 o godzinie 11.00 powitała uczestników orkiestra dęta „ Szałamaje ” , którą od lat piętnastu prowadzi nieoceniony pedagog Stanisław Koszel. Był tort ufundowany przez Dyrekcję MOPS-u, pyszne ciasta upieczone przez uczestniczki, gromkie 100 lat, dużo ciepłych życzeń. Była też niespodzianka przygotowana przez personel – dyplomy dla wszystkich uczestników Domu. Dziękujemy, że było nam dane rok cały być razem, być aktywnym pomimo barier.

  • Animatorka kultury pani Maria Bunzel w Domu Dziennego Pobytu

    31 stycznia 2014r zawitała do DDP znana w Tomaszowie animatorka kultury pani Maria Bunzel. Tydzień wcześniej przygotowana została wystawa obrazów jej autorstwa. Kwiaty wykonane różnymi technikami ożywiły salę wypoczynkową DDP. Samo spotkanie to sympatyczna gawęda o drodze twórczej Pani Marii, jej uczniach, licznych wystawach, plenerach. Była też próba posługiwania się pastelami suchymi i tłustymi. Na koniec prawie dwugodzinnego spotkania padła propozycja zorganizowania warsztatów malarskich, którą uczestnicy DDP jednogłośnie podchwycili.

    Dziękujemy Pani Mario i zapraszamy!

  • Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Muzeum im. hr. Antoniego Ostrowskiego

    "Aniołowie się radują..." to tytuł wystawy, którą 14 stycznia 2014 seniorzy z Domu Dziennego Pobytu obejrzeli w Muzeum im. hr. Antoniego Ostrowskiego. Wykonane ręcznie drewniane anioły „ przyfrunęły” do Tomaszowa z Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury. Bardzo barwne, ujmujące prostotą świątki zachwyciły, a niektórym uczestnikom przypomniały dzieciństwo. Druga wystawa muzealna, którą dane było obejrzeć tego dnia to ludowe arcydzieła, będące wystrojem dawnej izby wiejskiej - „ Pająki i wycinanki „. W drodze powrotnej w czytelni MBP seniorzy obejrzeli prace Stowarzyszenia Amatorów Plastyków. To był z pewnością pełen wrażeń spacer po naszym mieście.

  • Spotkanie ze specjalistą pracy socjalnej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

    21 stycznia 2014r odbyło się spotkanie z Panią Wiesławą Służewską – specjalistą pracy socjalnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Maz. Uczestnicy DDP w bardzo przystępnej formie uzyskali wiele informacji dotyczących uprawnień osób niepełnosprawnych m.in. jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego, turnusów rehabilitacyjnych, ulg w opłatach abonamentowych. Było wiele pytań bo i tematu nie dało się zamknąć jednym spotkaniem. Pani Wiesława z ogromną życzliwością zachęciła do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zostawiając biuletyny informacyjne. Dziękujemy.

  • „Zimowe Poruszenie 2014” w Domu Dziennego Pobytu

    W piątek 10 stycznia w tomaszowskim Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego odbyły się warsztaty twórcze dla seniorów. Uczestnicy mieli okazję poeksperymentować i sprawdzić jak to jest – lepiej uruchamiać swoje ciało w ciszy i skupieniu czy raczej przy muzyce. Widać było, że tworzenie własnego tańca jest dla nich ciekawym doświadczeniem. Ćwiczyli również koncentrację i koordynację ucząc się układów tanecznych oraz odtwarzania różnorodnych rytmów na instrumentach Orffa. Relaksacja  i delikatny masaż piłkami jak zwykle zakończyły całość zajęć, które prowadziła instruktorka MOK – Diana Dylewska.